دسته‌بندی نشده

راهنمای خرید مانتو زمستانی

مانتو یکی از پرمصرف‌ترین لباس‌ها برای بانوان است. انتخاب یک مانتو مناسب فصل یکی از دغدغه‌های همیشگی بانوان است. برای انتخاب مانتو زمستانی گزینه‌های متنوعی از قبیل بارانی، پالتو، شنل و مانند آن وجود دارد. مطالعه راهنمای خرید مانتو زمستانی به شما کمک می کند تا مانتو مناسبی را برای زمستان انتخاب کنید.

در وهله اوّل و پیش از خرید، لازم است در مورد ویژگی‌های اصلی مانتو زمستانی تصمیم‌گیری کنید. ما در ادامه برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مانتو زمستانی را بررسی می‌کنیم.

مدل مانتو زمستانی

مدل مانتوهای زمستانی را می‌توان به دو گروه کلی مانتو مجلسی زمستانی و مانتو اسپرت زمستانی تقسیم کرد. در مانتو اسپرت زمستانی اولویت در ایجاد پوشش گرم و راحت است. در مانتو مجلسی زمستانی ایجاد پوشش گرم با ظاهری لوکس و زیبا در اولویت قرار دارد. بدیهی است که استفاده از تزئینات خاص برای جلوه بیشتر در مانتوهای مجلسی می‌تواند راحتی مانتو را تحت تأثیر قرار دهد.

راهنمای خرید مانتو زمستانی
راهنمای خرید مانتو زمستانی

انتخاب مدل، متناسب با موقعیت

قبل از این که در فروشگاه حاضر شوید و جذابیت انواع مانتو زمستانی شما را مجذوب خود کند؛ شرایط استفاده از مانتو را تعیین کنید. روشن است که مانتو مجلسی زمستانی برای مجالس رسمی و استفاده کوتاه مدت مناسب است و مانتو اسپرت زمستانی برای محیط کار و امور روزمره کارایی دارد. خرید هریک از آن‌ها به جای دیگری موجب پشیمانی و هدر رفتن پول شما خواهد شد.

جنس مانتو زمستانی

در طراحی و دوخت مانتو زمستانی از پارچه‌های متفاوت و متنوعی استفاده می‌شود. پارچه‌هایی مانند پارچه‌های پشمی، کتان ضخیم، پارچه‌های شمعی، الیاف مصنوعی و چرم از محبوب‌ترین این اجناس هستند.

هریک از موارد فوق ویژگی‌های خاص خود را دارند. پارچه‌های پشمی از گذشته تاکنون به عنوان بهترین گزینه برای زمستان محسوب می‌شوند. البته لباس‌های پشمی قدیمی مشکلاتی نظیر آب رفتن هنگام شستشو و ایجاد خارش بر روی پوست داشتند. ولی نمونه‌های اصلاح شده این پارچه مانند پشم مرینوس چنین مشکلاتی ندارند. گرچه بیشتر مردم فکر می‌کنند تمام پارچه‌های پشمی از پشم گوسفند تولید می‌شوند. در حقیقت این طور نیست.

 راهنمای خرید مانتو زمستانی
انواع مختلف پشمی

انواع مختلف پارچه پشمی

انواع مختلفی از پارچه پشمی وجود دارد. برخی از آن‌ها از حیوانات تهیه می‌شوند و برخی دیگر کاملا صنعتی تولید می‌شوند. در ادامه به چند مورد ازآن‌ها اشاره شده است.

  • پارچه‌های گران قیمتی مثل موهر و آنگورا از پوست خرگوش تولید می‌شوند.
  • پارچه کشمیر نیز که در تولید مانتو زمستانی کاربرد زیادی دارد هم از پشم لاما تولید می‌شود.
  • یکی از پرکاربردترین پارچه‌های پشمی نیز با عنوان فوتر با نمد در بازار وجود دارد.

دراین بخش از مقاله‌ی راهنمای خرید مانتو زمستانی به توضیح کوتاهی از پارچه ‌های مناسب برای مانتو زمستانی می‌پردازیم.

پارچه فوتر

فوتر دارای نوعی بافت سنتی است که در آن از پشم گوسفند استفاده می‌شود. نکته جالب این است که فوتر علیرغم ظاهر زیبا، ضخامت و دوام زیاد، قیمت مناسبی دارد. در نتیجه بسیاری از انواع مانتو زمستانی با پارچه فوتر تولید می‌شوند. باید توجه کنید که پارچه فوتر با کیفیت‌های متفاوت تولید می‌شود. فوتر مرغوب علیرغم سبک بودن، ضخامت کافی برای ایجاد گرما را دارد و بافت آن در اثر فرسایش یا شستشو تغییر نمی‌کند

پارچه کتان

پارچه کتان نیز به دلیل منشأ طبیعی، راحتی فراوان، زیبایی ظاهری و تنوع طرح و رنگ؛ طرفداران زیادی دارد. انواع مدل مانتو زمستانی کتان با استفاده از کتان ضخیم تولید می‌شود و در کنار آن با آستردوزی در تولید کت یا کاپشن دو لایه نیز از کتان استفاده می‌شود.

پارچه کتان
پارچه کتان

پارچه‌های شمعی

پارچه‌های شمعی به دلیل مقاوم بودن یکی از پرکاربردترین پارچه‌ها در تولید انواع کت، کاپشن و بادگیر هستند. این پارچه‌ها در رنگ‌های شاد و متنوعی تولید می‌شوند، شستشوی آن‌ها آسان است، دوام و استحکام زیادی دارند و عایق بسیار خوبی در برابر آب و باد هستند. تنها نقطه ضعف کاپشن های شمعی حجم دهندگی آنهاست که ابعاد شما را دو برابر می‌کند.

عایق آب و باد و سرما

عایق بودن لباس یکی از مهم‌ترین بخش‌های راهنمای خرید مانتو زمستانی است. اگر این مانتو را برای حضور در فضای باز و زیر بارش‌های احتمالی این فصل نیاز دارید؛ حتماً باید لباسی تهیه کنید که ضد آب باشد. ولی اگر با ماشین رفت و آمد می‌کنید و احتمال گرفتار شدن زیر باران و برف برایتان کم است نیازی نیست ضد آب بودن لباس را در اولویت قرار دهید.

در مورد عایق باد و سرما نیز به طور کلی لباس‌های زمستانی باید بافت منسجمی داشته باشند که مانع از نفوذ هوای سرد شود. اگر مواد به کار رفته در تولید لباس زمستانی دارای منافذ زیادی باشد مناسب فصل زمستان نیست.

راهنمای خرید مانتو زمستانی
عایق آب و باد و سرما

دیگر نکات راهنمای خرید مانتو زمستانی

گاهی به نظر می‌رسد هرچه لباسی ضخیم‌تر باشد برای زمستان مناسب‌تر است در حالی که تنها ضخامت لباس عامل تعیین‌کننده نیست. جنس برخی لباس‌ها به گونه‌ای است که ضخامت زیادی ندارند ولی گرمای کافی برای فصل زمستان را ایجاد می‌کنند.

درست است که گرم شدن و حفظ بدن در برابر سرمای فصل زمستان اولویت دارد ولی این امر نباید اصول اولیه انتخاب لباس مناسب را تحت تأثیر قرار دهد.
اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که بر مبنای “هرچه گرم‌تر بهتر” لباس زمستانی خود را انتخاب می‌کنید با ما همراه شوید تا نکات جالبی را برای شما یادآوری کنیم.

راهنمای خرید مانتو زمستانی
دیگر نکات راهنمای خرید مانتو زمستانی

لباس‌هایی با الیاف مصنوعی

به طور کلی الیاف مصنوعی گرمای بیشتری در مقایسه با الیاف طبیعی تولید می‌کنند. لذا اوّلین انتخاب برای زمستان، لباس‌هایی از این جنس هستند. حتّی لباس‌هایی که کاملاً مشابه نایلون هستند هم به دلیل قیمت مناسبی که دارند بسیار محبوب هستند.

ولی تولید گرما نباید موجب شود مضرات استفاده از الیاف مصنوعی را فراموش کنید. این گونه لباس‌ها در تماس مستقیم با بدن انسان مشکلات پوستی ایجاد می‌کنند. بنابراین حتّی در فصل زمستان نیز برای لباس زیر خود از لباس‌های نخی و پنبه‌ای استفاده کنید تا مانعی برای محافظت از پوست در برابر مواد مصنوعی ایجاد شود.

راحتی لباس

یکی از مهم ترین بخش‌های راهنمای خرید مانتو زمستانی راحتی است. اگر بدون برنامه‌ریزی تنها پوشیدن چند لایه لباس گرم و ضخیم را در برنامه خود قرار دهید با مشکل خنده‌داری مواجه می‌شوید. اغلب ما تصویری از کودکی شبیه آدم برفی در خاطرمان داریم. این بچه‌ها در زیر لایه‌های متعدد بلوز و پلیور و کاپشن گیر کرده و توانایی حرکت دادن دست‌ها و پاهای خود را ندارد.

حتّی بزرگترها هم گاهی فراموش می‌کنند این حجم از لباس‌های ضخیم و سنگین زمستانی چه میزان راحتی آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. البته این مشکل در گذشته بیشتر رواج داشت. امروزه با توسعه صنعت پوشاک، انواع لباس زمستانی ظریف، سبک و البته بسیار گرم در بازار وجود دارد. پس هنگام خرید مانتو زمستانی در کنار ضخامت و گرمای لباس، راحتی آن را هم بررسی کنید.

راحتی لباس
راهنمای خرید مانتو زمستانی

تهویه مناسب

وجود تهویه مناسب از دیگر مواردی است که در انتخاب لباس زمستانی ممکن است مورد غفلت قرار گیرد. یک لباس پشمی ضخیم بدون هیچ گونه منفذی ممکن است برای حضور در فضای باز مناسب باشد. ولی وقتی در تاکسی نشسته‌اید و یا در محیط بسته‌ای قرار می‌گیرید می‌تواند آزاردهنده و خفقان‌آور باشد. ساده‌ترین راه این است که مانتوی زمستانی را انتخاب کنید که در موقع لزوم بتوان با باز کردن دکمه یا زیپ آن تهویه مناسبی برای بدن ایجاد نمود.

پس از بررسی نکات مهم در راهنمای خرید مانتو زمستانی به محبوب ترین مدل‌های مانتو زمستانی می‌پردازیم.

محبوب‌ترین مدل‌های مانتو زمستانی

طراحان مد هرساله مدل‌های مختلفی برای مانتو زمستانی ارائه می‌کنند. علیرغم گسترش مد و ارائه طرح‌ها و مدهای سالانه خاص، انواع مانتو زمستانی در قالب چند مدل محبوب همیشه در بازار وجود دارد که ما در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

بارانی

همان‌طور که از نام بارانی مشخص است این لباس مخصوص روزهای بارانی طراحی شده است. به همین دلیل در تولید بارانی مهم‌ترین اولویت بکارگیری پارچه‌های ضد آب است. برخی از انواع بارانی از پارچه‌های شمعی نازک تولید شده و گرمای زیادی ندارند. این نوع بارانی بسیار سبک بوده و معمولاً تنها خاصیت ضد آب دارد. البته پارچه‌های شمعی به علّت نایلونی بودن به هر حال گرما تولید می‌کنند.

مانتو مدل بارانی
بارانی

مدل کلاسیک بارانی به عنوان مانتو زمستانی برای بانوان، ظاهر آراسته و شکیلی دارد. محبوب‌ترین بارانی زنانه مدل‌هایی هستند که از پارچه میکرو تولید شده‌اند. این مدل‌های بارانی زنانه در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی به بازار عرضه می‌شوند.

به طور کلی یک بارانی زنانه به صورت یک مانتو بلند کلاسیک طراحی می‌شود. در اغلب موارد، بارانی زنانه به صورت دو لایه دوخته می‌شود که وجود آستر باعث می‌شود گرمای کافی برای مقابله با سرمای زمستانی را داشته باشد.

پالتو زنانه

پالتو زنانه در حقیقت یک مانتو زمستانی ضخیم و گرم است. پالتو زنانه معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شود که قد آن تا زیر زانو باشد و از پوشش مناسبی برخوردار باشد. البته برخی مدل‌های خاص پالتو نیز تا مچ پا طراحی می‌شود ولی این مدل‌ها عمومیت نداشته و تنها برای موارد و مصارف خاص انتخاب می‌شود.

برای دوخت پالتو از پارچه‌های پشمی، کتان ضخیم، فوتر، کشمیر و… استفاده می‌شود. اگر پارچه مورد استفاده برای دوخت پالتو از ضخامت کافی برخوردار باشد پالتو به صورت یک لایه تولید می‌شود. به عنوان مثال پارچه فوتر به تنهایی برای تولید گرما کفایت می‌کند.

پالتو زنانه
پالتو زنانه

برای این که پالتو ایستایی مناسبی داشته باشد اغلب پالتوها آسترکشی می‌شوند. اگر پارچه مورد استفاده ضخامت کافی به عنوان یک مانتو زمستانی نداشته باشد لایه‌ای از پشم شیشه داخل آن اضافه می‌شود تا گرمای مورد نیاز را تأمین کند. به عنوان مثال پالتوهایی که با پارچه کتان دوخته می‌شوند معمولاً دولایه طراحی می‌شوند تا گرمای کافی برای روزهای سرد زمستانی را تولید نمایند.

کاپشن زنانه

یکی از انواع مانتو زمستانی کاپشن‌های زنانه هستند. ویژگی مثبت کاپشن در این است که علاوه بر حفظ گرما، عایق مناسبی در برابر آب و باد نیز هستند. انواع مدل‌های کاپشن برای دختران جوان مناسب‌تر است. این کاپشن‌ها معمولاً از پارچه شمعی تولید می‌شوند.

انواع کاپشن علیرغم دارا بودن وزن سبک، حجم زیادی دارند. انواع کاپشن زنانه در انواع مدل‌های کوتاه و بلند تولید می‌شود. اگر از علاقمندان به تیپ‌های اسپرت باشید می‌توانید یک کاپشن کوتاه بر روی یک مانتو کتان را به عنوان تیپ زمستانی خود انتخاب کنید. حسن چنین تیپ‌هایی این است که می‌توانید کاپش را در فضای آزاد و در مواجهه با هوای سرد زمستان بپوشید و در محیط‌های بسته‌ای مانند محل کار و کلاس با مانتو کتان ظاهر شوید.

 راهنمای خرید مانتو زمستانی
مدل مانتو زمستانی

کت و دامن پشمی

اگر به دنبال یک تیپ متفاوت زمستانی هستید کت و دامن پشمی را امتحان کنید. از آنجایی که این نوع پوشش چندان معمول نیست می‌توانید از متفاوت بودن خود لذّت ببرید. فقط کافی است در میان طرح‌ها و رنگ‌های متنوع پارچه‌های پشمی انتخاب مناسبی داشته باشید. البته مدل کت و دامن نیز باید با توجّه به شرایط سنی و ویژگی‌های جسمی شما انتخاب شود. یک کت کلاسیک با یک دامن فون می‌تواند برای اغلب افراد مناسب باشد. ولی در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد.

پارچه‌های پشمی انعطاف‌پذیری بالایی برای دوخت انواع مدل‌ها دارند. دختران جوان می‌توانند از دامن‌های پیلی‌دار استفاده کنند. برخی مدل‌های کت نیز با یک شنل تزئینی طراحی می‌شوند که برای دختران جوان بسیار جذاب است.

مانتو بافت زمستانی

لباس‌های بافتنی از دیرباز انتخاب مناسبی برای روزهای سرد زمستانی بوده‌اند. یکی از مدل‌های مانتو زمستانی نیز انواع مانتو بافت می‌باشد. البته برای این که از سرمای شدید روزهای زمستانی در امان باشید باید بافت‌های ضخیم‌تر را انتخاب کنید. به همین خاطر استفاده از لباس‌های دست‌بافت در زمستان طرفداران بیشتری دارد. زیرا لباس‌های دستبافت در مقایسه با لباس‌های ماشین‌بافت از ضخامت و در نتیجه گرمای بیشتری برخوردار هستند. البته صنعت پوشاک برای این معضل هم راهکار مناسبی ارائه کرده است.

مانتو بافت زمستانی
مانتو بافت زمستانی

همانطور که می‌د‌انید لباس های بافتنی نیاز به مراقبت بیشتری دارند، خصوصا اگر آن لباس دست‌باف باشد. در مطلب زیر چگونگی مراقبت از لباس های بافتنی شرح داده شده است.
مراقبت از لباس های بافتنی

تولید مانتو بافت دو لایه راهکاری است که ضخامت و گرمای مانتو بافت را دوچندان می‌کند و آن را به یک پالتو زمستانی تبدیل می‌کند. معمولاً برای لایه داخلی از پارچه خز مصنوعی ظریفی استفاده می‌کنند که با بافت ظریف رویی تناسب داشته باشد. مزیت انواع مانتو بافت تنوع طرح و رنگ بی‌نظیر آن است. اگر علاقمند به تیپ اسپرت با رنگ‌های شاد هستید باید به سراغ مانتو بافت زمستانی بروید.

پالتو خز

یکی از گزینه‌های خاص و لوکس به عنوان مانتو زمستانی، انواع کت و پالتو خز هستند. گرچه این محصولات در قالب مدل‌های اسپرت و مجلسی ارائه می‌شوند ولی خریداران آنها افراد خاصی هستند. در حقیقت پوشیدن یک پالتو خز چنان استایل مجلل و باشکوهی ایجاد می‌کند که با هر فضایی تناسب ندارد. شاید به همین دلیل است که بیشتر بانوان مدل‌هایی را که در آن از خز برای تزئین پالتو استفاده شده ترجیح می‌دهند. البته قیمت بسیار گزاف پالتوهای خز هم در این زمینه بی‌تاثیر نیست. حقیقت این است که کمتر زنی می‌تواند ادعا کند هرگز برای پوشیدن یک پالتو خز وسوسه نشده است.

البته تنها ظاهر و کارایی پالتو خز آن را از سایر مدل‌های مانتو زمستانی متفاوت نمی‌سازد. بلکه این نوع لباس به نگهداری ویژه نیز نیاز دارد. در این قسمت از راهنمای خرید مانتو زمستانی به نکات خرید پالتو خز اشاره می‌کنیم.

راهنمای خرید مانتو زمستانی
پالتو خز

نکات نگهداری پالتو خز

  • پالتوهای خز بسیار حساس بوده و باید در شرایط خاصی نگهداری شوند.
  • اوّلین نکته در نگهداری از پالتو خز این است که برای آسیب ندیدن بافت خز باید آن را در یک کمد خلوت با فضای کافی نگهداری کرد.
  • خز به رطوبت و نور آفتاب بسیار حساس است. پس کمدی که برای نگهداری از آن انتخاب می‌کنید باید به دور از نور آفتاب، خنک و خشک باشد.
  • در هوای مرطوب و یا نور خورشید نباید از پالتو خز برای مدت طولانی استفاده کنید. هر گونه مواد شیمیایی نظیر خوشبوکننده‌ها نیز می‌توانند به پالتو خز آسیب برسانند.

البته تولید انواع خز مصنوعی خیلی از مشکلات فوق را حل کرده است ولی هنوز خزهای مصنوعی شکوه و جلوه خز طبیعی را ندارند.

شنل زمستانی

مبنای اصلی طراحی شنل در اولویت قرار دادن زیبایی ظاهری آن است. لذا برای انتخاب یک شنل زمستانی باید از مدل‌های بسیار ضخیم آن انتخاب کنید. انواع پارچه‌های پشمی، فوتر و خز برای دوخت شنل استفاده می‌شود. واضح است که گرم‌ترین نوع شنل مدل‌هایی است که از خز تولید شده است. نقطه ضعف شنل به عنوان لباس زمستانی این است که هیچ یک از انواع شنل ضد آب نیستند. در نتیجه شنل زمستانی در واقع نوعی لباس زمستانی لوکس برای استفاده در مواقع خاص است.

پالتو چرم زمستانی

لباس‌های چرمی همیشه در فهرست محبوب‌ترین لباس‌ها قرار دارند. استایل شیک و جذاب یک مانتو چرمی برای بیشتر افراد با سلایق گوناگون رضایت‌بخش است. مهم‌ترین ویژگی مانتو چرم این است که علاوه بر ظاهر آراسته از راحتی کافی نیز برخوردار است و اگر از مدل‌های اسپرت آن انتخاب کنید در محیط کار و دانشگاه هم می‌توانید از آن استفاده کنید. مانتو چرمی به دلیل دارا بودن آستر مناسب، گرمای کافی برای فصل زمستان را دارند. البته پالتوهای چرمی از آستر ضخیم‌تری برخوردار هستند.

 راهنمای خرید مانتو زمستانی
پالتو چرم زمستانی

در نظر داشته باشید که می‌توانید تیپ زمستانی متفاوتی داشته باشید. پوشیدن یک کت چرم کوتاه روی مانتو زمستانی یکی از تیپ‌های متفاوت زمستانی است. حتّی می‌توانید یک کت چرمی را با بلوز و دامن پشمی ست کنید.

مانتو زمستانی با طرح‌های ترکیبی

اگر به طرح‌های خلاقانه و متفاوت علاقمند باشید می‌توانید وارد دنیای طرح‌های ترکیبی شوید. طراحان لباس از ذوق و هنر خود برای ارائه طرح‌های هرچه زیباتر استفاده می‌کنند. طراحی انواع مانتو زمستانی ترکیبی یکی از طرح‌های خلاقانه طراحان مد است.
نمونه‌های متداول این طرح‌های ترکیبی استفاده از خز در یقه و سر آستین پالتو یا مانتو زمستانی است. همین تغییر به ظاهر کوچک جلوه درخشانی به پالتو می‌دهد.

ترکیب چرم و پارچه‌های پشمی

ترکیب دیگر استفاده از چرم در کنار پارچه‌های پشمی است. مانتو زمستانی پشمی که با تکه‌هایی از چرم آراسته می‌شود گرمای پارچه پشمی را در کنار جلوه چرم قرار می‌دهد. حتّی یک نواردوزی ساده با چرم نیز می‌توانند ظاهر یک مانتو زمستانی را کاملاً متفاوت سازد.

روش دیگر استفاده از پارچه‌های رنگی و طرح‌دار در کنار پارچه‌های ساده است. مانتو زمستانی از جنس فوتر کلاسیک و تک‌رنگ بسیار متداول است. حال اگر در طراحی مانتو قسمت‌هایی از پارچه فوتر رنگی و طرح‌دار استفاده شود یک مانتو زمستانی جذاب و متفاوت خواهیم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *